Egy bevásárlóközpont könyves részlegén toporogtam, amikor megpillantottam ezt a könyvet. A címe és a borítója is megfogott, gyorsan elolvastam a fülszöveget, majd megvettem. Most végre elolvastam, tetszett.
Az 1900-as években járunk, New Yorkban. A szegénység, a megélhetés és a munkásosztálybeliek helyzete siralmas. Két szereplő életét követhetjük nyomon E/1-ben és E/3-ban, múltban és jelenben. Ők pedig Coralie és Eddie.
Coralie úszóhártyákkal az ujjai között született, apja, aki a Gyönyörű titkok múzeumának vezetője, cirkuszi mutatványként kezeli lányát. A múzeumban az apa, Sardie professzor összegyűjtötte azokat a szerencsétlen sorsú "szörnyetegeket", akik pénz híján kénytelenek voltak elvállalni a professzor alulfizetett ajánlatát. Coralie szinte kalitkában él, aztán történik valami, valami, ami miatt már nem elég a múzeum élettere.
Eddie hátrahagyván vallását és eredeti nevét, elhagyja apját, akinek nem bírja elviselni gyengeségét. Önálló életet kezd, saját munkát és jövedelmet szerez. Hamar megtalálja életcélját és hobbiját, majd egy baleset generálta megbízás során a szerelmet is.
A könyv végig nagyon szomorkás és borongós, a szereplők helyzete szinte kilátástalan. Az írónő stílusa említésre méltó, nagyon tetszett, megfelelően tudta közvetíteni karakterei érzelmeit. A táj és a szereplők leírása is alapos volt, úgy éreztem ott vagyok én is ebben a városban. A szerkezete is különleges, a főszereplők váltott szemszögben szólalnak meg, a múltbéli dolgokat ők mesélik. a jelen eseményeit E/3-ban olvashatjuk. Ez abszolút nem volt zavaró, inkább érdekessé tette az olvasási élményt.
Megfelőlen bemutatja a kor problémáit, a vallási korlátokat, a szegénység helyzetét.
Az egyetlen negatívum, hogy a cselekmény időnként ellaposodott, és nem tartotta úgy fent az érdeklődésemet, ahogy elvártam volna.
Ettől függetlenül ajánlom olvasásra, mert nagyon alapos, érdekes, igényes könyv.
Adatok: