Beszédfejlesztő könyvek a Móra könyvkiadó kínálatából
2022. március 12. írta: szaffipolca

Beszédfejlesztő könyvek a Móra könyvkiadó kínálatából

Ebben a bejegyzésben a beszédfejlesztő könyvekkel foglalkozom. Bemutatok néhányat a Móra könyvkiadó kínálatából, melyek szülők és pedagógusok segítségére válhatnak.

A logopédia az írott és beszélt nyelv fejlődési és szerzett, megértési és produkciós zavaraival (megelőzésével, felismerésével, diagnosztikájával, kiküszöbölésével és terápiájával) foglalkozó tudományközi/interdiszciplináris szakterület.* A korai felismerés sokat segíthet. Egy jól megválasztott szakember a megfelelő eszközökkel hamar képes kiküszöbölni a beszédhibákat. A játékos foglalkozások és a kevésbé feladatszagú könyvek és foglalkoztatók támogatnak abban, hogy a gyerekek játszva tanuljanak, ne pedig egy kötelező teherként éljék meg a fejlődési folyamatot. 

A lenti könyveket a kiadóval egyetemben a Biatorbágyi Korai Fejlesztő Központnak ajánlottuk fel, hogy segítsük az ott dolgozók munkáját és a gyermekek fejlődését.

 

Hernádi Sándor: Beszédművelés

 

img_6554.JPGHernádi Sándor Beszédművelés című könyve amolyan örökzöld kötet, ugyanis többször került már kiadásra. Pedagógusok körében közkedvelt, hiszen útmutatást nyújt arra vonatkozóan, hogyan lehet egy szakember jobb, hogyan vonhatja magára a diákok figyelmét, hogyan tarthat élénk és élvezetes órát. Ez a könyv nem közvetlenül a logopédiát támogatja, de ha szükséges, segít felismerni azokat a jeleket, miután a tanárnak érdemes logopédushoz küldenie a diákot.

A következő témakörökben nyújt a könyv segítséget:

  • Beszédlégzés
  • Hangindítás
  • Magánhangzók, mássalhangzók képzése
  • Beszédhibák
  • Hangszín
  • Hangterjedelem

Természetesen számos beszédművelést érintő témát dolgoz fel a könyv, fent csak kiemeltem néhányat ezek közül.

 

Hernádi Sándor: Szórakoztató szóra késztető

 

img_6605.jpgMár a cím is mutatja, ez a könyv bizony játékosan készíti fel a gyerekeket arra, hogyan használják megfelelően a magyar nyelvet. Tanít többek között a hangsúlyos beszédre és a szép előadásmódra, ugyanakkor támogatást biztosít az íráskészség javításában. Számos feladat nyújt segítséget abban, hogyan tagoljuk megfelelően a mondatokat, hányféleképpen értelmezhető egy mondat a tagolás és a hangsúly fényében. A beszédművelésben segítségünkre lehetnek a könyvben bemutatott légzésgyakorlat leírások. Ez a könyv rendkívül hasznos és tartalmas gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt, rengeteg olyan gyakorlatot és tanácsot találtam a magam részére, melyeket a mindennapi életben is hasznosítani tudok. A szövegértési gyakorlatok tornáztatják az agyat és bővítik a szókincset. Külön felhívnám a figyelmet a fogalmazást segítő feladatokra, rendkívül fontos, mert sajnos azt látom, hogy az oktatásban nem fektetnek elég nagy hangúlyt erre, illetve a legtöbbször nem megfelelően oktatják. Ezért látom úgy, hogy kedvező lenne magyar órákon is ez a könyv, ugyanis sokkal több gyakorlatiasabb feladatot találtam benne, mint az emlékezetemben élő nyelvtankönyvekben.

 

Nyulász Péter: Zsubatta

 

“Van-e otthon sütőtök?
Sül-e abban sütőtök?
Lesz-e ebéd tök ételes,
finom ízű, tökéletes?”

img_6553.JPG

Logopédiát támogató könyv a Zsubatta! című fejlesztő kötet, mely mondókákkal segít a beszédfejlesztésben. A mondókák fontosak, hiszen segítenek a ritmusérzék kialakításában, aktivitást váltanak ki már az egészen piciknél is, az ismerősen csengő rigmusok mosolyt csalnak a babák arcára. A könyvben minden mondóka mellett egy kis ábra segít minket az eligazodásban, melyik versike mely korosztálynak ajánlatos, illetve milyen funkciót lát el (mozgásra késztet, mindennapi tevékenységeket, tárgyakat mutat be, nyelvtörő gyakorlat).

A versek játékosak, a vidám tanulást pedig motiválja a sok gyönyörű rajz, melyeknek hangulatáról már a borító is sokat elárul.

 

Mókázz és mixelj!

 

img_6552.JPGA Móra Fun sorozat részeként jelent meg a Mókázz és mixelj! című mondókás könyvecske. Minden lap három részre osztott, így ahogy lapozzuk, különféle állatokat és mondókákat rakhatunk ki, illetve állíthatunk össze. A képek színesek és figyelemfelkeltőek, a versikék pedig viccesek. A lapozó fejleszti a képzelőerőt és a kézügyességet is, az együtt töltött idő és játék pedig mindennél fontosabb.

 

 

 

Móra Ferenc: Zengő ABC

 

img_6558.JPGMóra Ferenc Zengő ABC című versét a kiadó egy csodás, színes lapozóban jelentette meg, melynek illusztrációi Pásztohy Panka keze munkáját dicsérik.

“Aranyalma ághegyen.
Bari bég a zöld gyepen.
Cirmos cica egerész.
Csengős csikó heverész.
Dongó darázs döngicsél.
Esik eső, fúj a szél.
Füsti fecske ficsereg.
Gerle, galamb kesereg.
Gyom között gyors gyík szalad.
Harmatos hajnal hasad.
Itt van már a zivatar!
Jó az anya, jót akar.
Kivirít a kikelet.
Leveles lesz a liget.
Lyukas fazék fekete.
Mese, mese, meskete...
Nádat a szél legyezi.
Nyúl a fülét hegyezi.
Orgonafán méhike.
Összerezzen őzike.
Patakparton pipitér.
Róka szava kicsit ér.
Susog a sok sasmadár.
Szilvafára szarka száll.
Tücsök tarlón hegedül.
Tyúk az árkon átrepül.
Uccu, csípd meg, hóha, hó!
Ürgét fogott a Sajó.
Vércse vijjog délelőtt.
Zörgetik a vasfedőt.
Zsindelyezik a tetőt.”

 

Huba Judit: Logopédiai mesék

 

img_6555.JPGA beszédfejlesztést érdemes már kicsi korban elkezdeni, figyelni a hibákra, és minél előbb korrigálni. A legjobb módja ennek, ha mindezt játékosan tesszük, hiszen melyik gyerek szereti a feladatszagú könyveket, gyakorlatokat?

Ebben a kötetben meséken keresztül segíthetünk a gyerekeknek, melyek célzottan egy-egy betű/hang gyakorlására ösztönözik a kicsiket. A mesék után játékos feladatok motiválják a gyermeket a betűk helyes kiejtésére, így számos kreatív rajzolós, színezős, beszélgetős és egyéb cselekvésre buzdító feladvány támogat a fejlődésben.

 

Kárpáti Tamásné - Vajda Sándorné: Betűrűl Betűre

 

img_6557.JPGA Betűről betűre két speciális olvasás- és írásfejlesztő munkafüzetét mutatom be, melyek játékos feladatokkal támogatják a pedagógusok munkáját. A kiadó oldalán egy jó kis összefoglalót találtam a könyvekről:

„Bár az olvasás és írászavar kialakulásának veszélye korán felismerhető, mégis sok kisgyermeknél csak az első iskolai év után derül ki, hogy hiányosak az olvasás-írás elsajátításához szükséges alapkészségeik. Ebben a szakaszban segít a részképességek fejlesztése.

img_6556.JPG

A magyar nyelv betűkészletének megfelelően, az előforduló betűcserék szerint állítottuk össze a kötetet. Így a gyermek egyéni tévesztéseinek megfelelően az a betű, hangcsoport emelhető ki, amely nehézséget okoz számára.”

 

Ha pedagógus vagy, és játékos készségfejlesztőket keresel, a Móra Könyvkiadó oldalán a Móra EDU fül alatt számos könyv található a témában!

Köszönjük a támogatást a kiadónak!

 

*forrás: Wikipedia

A bejegyzés trackback címe:

https://szaffipolca.blog.hu/api/trackback/id/tr2717774762

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása